Będą utrudnienia na ul. Brzozowej w Ostrowie

Przetarg na przebudowę wiaduktu na ul. Brzozowej w Ostrowie Wielkopolskim, modernizację i przebudowę ulicy Brzozowej, Siewnej i Długiej (do torów), a także budowę dwóch sygnalizacji świetlnych ogłoszony. Na tę inwestycję UE dołoży ponad 11 milionów złotych. Prace - zgodnie ze specyfikacją przetargu - powinny zakończyć się w III kwartale 2014 roku.
 

Przebudowa ulicy Brzozowej to jedna z ważniejszych dla miasta inwestycji drogowych. Ulica Brzozowa - jako ostatni element wewnętrznej ramy komunikacyjnej Ostrowa Wielkopolskiego - spina drogi krajowe (11/25, 36) i wojewódzkie pierścieniem zlokalizowanym poza centrum miasta. Tworzą go ulice Wybickiego, Chłapowskiego, Długa, Brzozowa, Wrocławska, Sadowa, Strzelecka oraz Witosa.

Na realizację inwestycji miasto pozyskało środki unijne. Dotacja z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to aż 80 % wartości całego projektu. Umowę o dofinansowanie projektu została podpisana w poniedziałek 21 października 2013 r. Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu.

- To ogromna inwestycja, bo szacujemy ją na ponad 15 milionów złotych. Tak duża kwota wynika z gruntownej przebudowy wiaduktu, który będzie poszerzany i pogłębiany, tak aby nie stanowił - jak w tej chwili - przeszkody dla przejeżdżających tam pojazdów - wyjaśnia Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Jarosław Urbaniak- Na realizację inwestycji udało nam się pozyskać z Unii Europejskiej ponad 11 milionów złotych, to aż 80 % kosztów projektu. To ogromna dotacja, finansowo wyższa niż środki jakie pozyskaliśmy na modernizację Forum Synagoga i Piaski - Szczygliczka łącznie. Co ważne, pozyskaliśmy tak duże środki w momencie, gdy kończy się unijne dofinansowanie przyznane na lata 2007-2013.

- Projekt został włączony przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego do Indykatywnego Wykazu Indywidualnych Projektów Kluczowych dla Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 jako inwestycji o szczególnym znaczeniu dla naszego województwa – dodaje Karolina Pilarczyk - Dworaczyńska, kierownik Biura Pozyskiwania Środków Zewnętrznych w Urzędzie Miejskim w Ostrowie Wielkopolskim.

W ramach zadania zostanie przebudowany wiadukt kolejowy przy ulicy Brzozowej oraz przejazd drogowy pod torami. Prace obejmą przebudowę nawierzchni 1,3 kilomtera – to ulice: Brzozowa, Siewna i Długa.

- Zostanie wykonana dwukierunkowa jezdnia z nawierzchni bitumicznej, z wyznaczonym ciągiem pieszo - rowerowym oraz drogi dojazdowe do posesji zlokalizowanych w obrębie istniejącego zjazdu - mówi Prezydent Jarosław Urbaniak.

Ulica Siewna zostanie przebudowana na odcinku 0,497 km. Na drodze zostanie odtworzone i uzupełnione oznakowanie drogowe. Wybudowane zostaną także dwie sygnalizacje świetlne. Remont ulicy Długiej zostanie przeprowadzony natomiast na długości 0,333 km.

- Z ulicy Długiej znikną betonowe płyty. Zostaną one zastąpione bitumiczną nawierzchnią. W ramach zadania zostanie wykona ścieżka rowerowa, chodniki, zjazdy oraz kanalizacja deszczowa. Na dwóch skrzyżowaniach powstaną światła. Na skrzyżowaniu ulic Długa/Zębcowska/ Siewna i na skrzyżowaniu Brzozowa/Staroprzygodzka/Siewna - dodaje J. Urbaniak.

Projekt jest komplementarny z innymi projektami zrealizowanymi przez Miasto Ostrów Wielkopolski ze środków unijnych. To przebudowa odcinka ulicy Strzeleckiej, na które miasto pozyskało kwotę około 869 tysięcy złotych oraz budowa ulicy Sadowej, która stanowi ostatni etap ramy komunikacyjnej Ostrowa Wielkopolskiego. Na tę inwestycję miasto pozyskało około 6 milionów złotych dofinansowania.

2013-12-29, PN

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze video